LibriVoxin Podcast-sivu
Podcast mahdollistaa äänitiedostojen automaattisen lataamisen tietokoneellesi, tietystä podcast lähetyksestä tai “syötteestä”. LibriVox podcast tiedostot ovat saatavilla maanantaisin, keskiviikkoisin ja perjantaisin sekä vielä runo sunnuntaisin.
Välineet, jotka tarvitset podcastin vastaanottamiseen:
- Tarvitset podcast-vastaanottimen (kutsutaan myös podcatcheriksi), joka on käytännössä ohjelmisto, joka etsii ja kerää haluamasi tedostot (esimerkiksi: iTunes, juice). Voit myös kokeilla web-pohjaista palvelua kuten Odeo.
- Sinun tulee tietää halumasi podcastin “syöte”, jonka jälkeen voit syöttää sen podcast-vastaanottimeesi (tätä kutsutaan tilaamiseksi).
LibriVox podcast-syöte: http://librivox.org/podcast.xml
Voit myös halutessasi ladata haluamasi tiedostot suoraan katalogistamme. Tai voit kokeilla BitTorrenttia.










